23 kwietnia – Światowy Dzień Książki

Jest to  doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Prawa autorskie

23 kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też, jak sama nazwa wskazuje, dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki pewnie by nie istniał.

Co to jest prawo autorskie? Zgodnie z definicją słownikową to „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”. Oczywiście jest to duże uogólnienie i zagłębiając się w temat sprawa okazuje się bardziej skomplikowana. Na szczęście obecnie prawa autorskiego nie można utracić, chyba że właściciel dzieła dobrowolnie zrzeknie się go.

 

Czy wiesz, że …

  • 23 kwietnia świętuje się w Katalonii bardzo uroczyście. To dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją tego dnia wręczano kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał Święty Jerzy. Z czasem kobiety też zaczęły dawać podarunki i były to właśnie książki.
  • 23 kwietnia to również ważna data dla literatury na całym świecie. W tym dniu, w roku 1616 zmarli: Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego).
  • W Wielkiej Brytanii Dzień Książki obchodzony jest marcu. 23 kwietnia to na Wyspach Dzień Świętego Jerzego. Jest on patronem Wielkiej Brytanii i to ważny dzień w narodowym kalendarzu. Dlatego 23 kwietnia Anglia będzie celebrowała Światową Noc Książki.

 

KONKURS DLA WSZYSTKICH WYCHOWANKÓW MOS OSOWSKA

  1. Napisz recenzję na temat książki, która zrobiła na Tobie niezapomniane wrażenie. Pamiętaj, by podać jej autora oraz tytuł; zachęć innych do przeczytania jej.

i/lub

  1. Zaprojektuj zakładkę do książki. Umieść na niej cytat o czytaniu – przysłowie, aforyzm.

prace lub ich zdjęcia przesyłajcie na e-mail zdalnenauczanie@mos7.edu.pl albo bezpośrednio Messengerem do Waszych Pań od polskiego.

  • Dodatkowa dobra ocena z polskiego – gwarantowana

Może Ci się również spodoba

Skip to content