BIEG TROPEM WILCZYM KU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

PO RAZ PIERWSZY W MOS NR 7 BIEG TROPEM WILCZYM

KU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

01 MARCA 2022

Bieg „Tropem Wilczym” w roku 2022 obchodzi swoje dziesięciolecie!

HISTORIA BIEGU:

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

DLACZEGO 1963 METRY?

Bieg odbywa się na dystansie 1963 m.

To właśnie w 1963 r. zginął Józef Franczak ps. „Lalek” – ostatni Wyklęty.

CEL PROJEKTU:

-propagowanie działalności Żołnierzy Wyklętych, bohaterów antykomunistycznego podziemia niepodległościowego w latach 1945-1963, osób represjonowanych lub takich, które ryzykowały własnym życiem lub internowaniem z powodu pomocy udzielanej żołnierzom walczącym z komunizmem w Polsce.

– Edukacja historyczna

– Promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, a w szczególności popularyzacja idei biegania.

MOS NR 7 OSOWSKA:

Nasz Ośrodek zgłosił się po raz pierwszy do projektu Fundacji Wolność i Demokracja-  Tropem Wilczym w szkole” –Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, skierowanym do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Opiekunem Projektu z ramienia naszej placówki został Andrzej Dąbek.

1 marca 2022 r. zorganizowaliśmy na naszym obiekcie Bieg Tropem Wilczym.

W naszym biegu udział wzięło 30 uczniów. Wszyscy otrzymali naklejki okolicznościowe.

Najlepsi okazali się :

1. Aleksander Więckowski z klasy VII A
  2. Łukasz Kośnik z klasy VIII B
  3. Gabriel Zadrożny z klasy 2 K

Aleksander, Łukasz i Gabriel otrzymali: nagrodę w postaci „pakietu biegacza”, czyli jubileuszową koszulkę, butelkę metalową oraz pamiątkowy piękny medal.

Mamy nadzieję, że udział w projekcie „ Tropem Wilczym w szkole” na stałe wpisze się w kalendarz cyklicznych wydarzeń w naszym Ośrodku.

Tekst: A.D.