Christmas in Poland and Great Britain – lekcja otwarta języka angielskiego

19 grudnia odbyła się w klasie 3a otwarta lekcja języka angielskiego. Tematem lekcji były tradycje bożonarodzeniowe w Polsce i Wielkiej Brytanii. Uczniowie mieli okazję powtórzyć słownictwo związane ze świętami przy wykorzystaniu mapy myśli, usłyszeć, co Anglicy robią z okazji Christmas Eve, Christmas Day i Boxing Day oraz poznać świąteczne potrawy. Wśród ciekawych dań pojawiły się tzw. ‘pigs in a blanket’ czyli parówki w cieście oraz ‘mince pies’ – ciasteczka z suszonymi owocami. Uczniowie dowiedzieli się również, że, choć Anglicy mają w swojej kuchni coś na kształt pierogów, które nazywają ‘dumplings’ to, gdy opowiada się im o polskich potrawach, lepiej jednak używać polskiego słowa ‘pierogi’. Dokładnie tak, jak ‘bigos’ i ‘kiełbasa’. W trakcie zajęć korzystali z tablicy multimedialnej, rozwiązując na niej świąteczne wykreślanki, dopasowując słowa oraz odpowiadając na pytania rodem z teleturnieju „Milionerzy’. Oczywiście, inne klasy również miały możliwość uczestniczyć w takiej „świątecznej lekcji”, co stało się dla uczniów bardzo atrakcyjną formą poznania „Christmasowych” zwyczajów Anglików.

Tekst: K.K.