Muzeum na wynos 2 lekcja

W dniu 6 grudnia uczniowie klas VII szkoły podstawowej i klas II gimnazjum wzięli udział w drugiej lekcji cyklu „Muzeum na Wynos”, zatytułowanej tym razem „Zabawa w detektywa”.
Uczniowie mieli okazję zapoznać się z obrazem Pietera Nasona „Portret Jana Mauritius von Nassau”. Ale nie było to typowe oglądanie. Żeby zobaczyć, co przedstawia obraz, trzeba było odkrywać jego poszczególne elementy. To uczniowie wybierali, które fragmenty obrazu chcą zobaczyć najpierw. Pod każdym z nich kryła się jakaś podpowiedź w postaci rekwizytu związanego z tematyką obrazu. Mogliśmy zobaczyć tulipany, flagę Brazylii, butelkę, monety, cyrkiel, sekstant, kompas i inne. Każdy z nich opowiadał historię bohatera obrazu. Kiedy wreszcie udało się odsłonić wszystkie jego części, naszym oczom ukazał się portret księcia Nassau. Wszystkie przedmioty odkryte w trakcie pracy podpowiadały, jak wszechstronną osobą był książę – przyrodnik, podróżnik, nawigator, architekt, dowódca czy budowniczy.
Na zakończenie zajęć uczniowie mieli okazję złożyć papierowe modele statków.
Czekamy na kolejne zajęcia z tego cyklu.

Tekst: K.K.