‘’Samotność, izolacja społeczna’’ cz. II

Istnieją sposoby utrzymywania poczucia bliskości z innymi pomimo konieczności zachowania dystansu społecznego. Odpowiednio organizując codzienne zajęcia, możemy stać się bardziej odporni na poczucie samotności.

Utrzymuj kontakt z innymi:

  • Spędzaj więcej czasu z rodziną. Wykorzystaj możliwości, jakie daje pandemia. Przed pandemią niektórzy członkowie rodziny mogli być nieobecni przez obowiązki zawodowe i/lub szkolne, ale teraz mogą mieć więcej czasu aby być w domu i mieć większą swobodę na kontakt.
  • Utrzymuj kontakty społeczne przez technologię. Wraz z rozwojem telefonii komórkowej, technologia zmieniła sposób, w jaki ludzie wchodzą ze sobą w interakcje. Platformy mediów społecznościowych, takie jak Facebook, Skype, TiKTok i Instagram, umożliwiają ludziom pozostawanie w kontakcie na różne sposoby.

Pamiętajmy o  pomaganiu starszym członkom rodziny, którzy nie mają doświadczenia w nowych technologiach. Nawiązujmy z nimi kontakt chociażby przez krótką rozmowę telefoniczną.

Utrzymuj podstawowe potrzeby i zdrowe aktywności:

  • Zaplanuj swój każdy dzień. Pozostawanie w domu przez większą część dnia jest dla wielu ludzi wyzwaniem psychologicznym. Kiedy większość zajęć na świeżym powietrzu nie jest dostępna, utrzymanie regularnego planu dnia nie jest łatwe. Możemy jednak angażować się w czynności, które uważamy za przyjemne, przynoszące korzyści dla fizycznego, psychicznego i duchowego samopoczucia takie jak ćwiczenia siłowe, wiele filmów dotyczących ćwiczeń znajdziecie na Youtubie.
  • Utrzymuj aktywność fizyczną i umysłową. Ćwiczenia fizyczne są korzystne dla zdrowia fizycznego i psychicznego (szczególnie dla nastroju i funkcji poznawczych). Istnieją dowody na to, że regularne angażowanie się w trudne umysłowo i nowe czynności może zmniejszyć ryzyko stanów rezygnacyjnych inaczej depresji. Kontynuuj zajęcia na świeżym powietrzu, przestrzegając wskazówek dotyczących dystansu społecznego. Krótkie zajęcia na świeżym powietrzu są nadal możliwe a przede wszystkim korzystne dla zdrowia, takie jak spacery.

Może Ci się również spodoba

Skip to content