European Day of Languages w MOS nr 7

26 września obchodzony jest European Day of Languages, czyli Europejski Dzień Języków. Jest to okazja do przypomnienia sobie jakie bogactwo językowe występuje w Europie. Tego dnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję zmierzyć się z różnymi zadaniami językowymi. Najpierw rozwiązywali quiz, którego pytania dotyczyły nazw różnych rzeczy w 10 europejskich językach. Zgadywaliśmy jak mówi się na kota po hiszpańsku, na łódkę po szwedzku czy na kurczaka po grecku. Wiele spośród tych nazw było nieznanych, inne kojarzyły się z czymś. Dzięki temu uczniowie uświadomili sobie, że języki europejskie są do siebie podobne w ramach rodzin językowych, np. języki germańskie, słowiańskie czy romańskie. W dalszej części lekcji uczniowie brali udział w „sztafecie”. Musieli uzupełnić ciekawostki językowe, chodząc po sali i zapamiętując wskazówki porozwieszane w różnych miejscach. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że na świecie jest między 6 a 7 tysięcy języków, że pięcioletnie dziecko zna już kilka tysięcy słów w swoim języku oraz co to jest palindrom (*Madam, I’m Adam* J). Nasze zajęcia zakończyliśmy rozpoznawaniem najbardziej znanych miejsc w różnych europejskich krajach, np. *Brandenburger Tor*, *Tour Eiffel* czy *Tower Bridge*.

Tekst. K.K.