Jan Paweł II – konkurs wiedzy z okazji 100. rocznicy urodzin.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II, zaś 18 maja  obchodzimy stulecie urodzin Karola Wojtyły.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach (woj.małopolskie). Koledzy nazywali Go „Lolkiem”. Święcenia kapłańskie otrzymał tuż po wojnie,  1 listopada 1946 roku w katedrze na Wawelu w Krakowie. Karol Wojtyła od zawsze miał bardzo dobry kontakt z młodzieżą. Gdy został duszpasterzem akademickim, często jeździł ze swoimi podopiecznymi w góry, na narty i na kajaki. Nazywany był wówczas „wujkiem”.

28 września 1958 r. papież Pius XII mianował księdza Wojtyłę biskupem archidiecezji krakowskiej,  a 30 grudnia 1963  r.- arcybiskupem metropolitą krakowskim.

W wieku 58 lat, 16 października 1978 roku,Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Jan Paweł II od początku pontyfikatu otaczał szczególną opieką dzieci i młodzież. To w nich widział przyszłość i nadzieję świata.

 

 27-LETNI PONTYFIKAT JANA PAWŁA II LICZBACH:

– odbył 250 pielgrzymek

– przemierzył 1 700 000 km

– odwiedził (raz lub wielokrotnie) 132 kraje

– napisał 14 encyklik

– kanonizował  478 świętych

– beatyfikował 1318 błogosławionych

– spotkał się z wiernymi na ponad 1020 audiencjach generalnych.

 

 

W środę 13  maja 1981 roku podczas audiencji, czyli spotkania z wiernymi na placu Św. Piotra, zamachowiec Mehmet Ali Agca oddał pięć strzałów w kierunku Ojca Świętego. Dwa lata później Jan Paweł II odwiedził zamachowca w więzieniui przebaczył mu na oczach całego świata.

W okresie okupacji Ojciec Święty odbywał konspiracyjne studia teologiczne – miało to miejsce w Pałacu Biskupim, przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie.Spotkania z Janem Pawłem II pod oknem przy Franciszkańskiej 3, nazwanym później Oknem Papieskim, stały się tradycją papieskich pielgrzymek w Krakowie. 9 czerwca 1979 r. Ojciec Święty po raz pierwszy stanął w oknie Kurii Metropolitalnej, nieprzystosowanym do tego rodzaju użytkowania, dosłownie na parapecie. Tak zrodziła się tradycja wystąpień w słynnym dziś w świecie „Oknie Papieskim”. Podczas każdej wizyty Jana Pawła II w Krakowie pod oknem pałacu przy Franciszkańskiej 3 licznie gromadzili się mieszkańcy. Śpiewali, wiwatowali i krzyczeli: „Wyjdź do nas!”, „Zostań z nami!”,„Kochamy Cię!”.

 

 

W 1986 roku Jan Paweł II zainicjował Światowe Dni młodzieży, czyli spotkania młodych katolików, odbywające się co dwa-trzy lub cztery lata Są to spotkania z papieżem, organizowane w formie religijnego festiwalu, skupiające młodzież z całego świata, która chce wspólnie spędzić czas i modlić się.

Papież Jan Paweł II podczas I pielgrzymki do Polski w 1979  roku poruszał się m.in. pojazdem zbudowanym w Fabryce Samochodów Ciężarowych

w Starachowicach na bazie ciężarówki marki Star zaprojektowanym na życzenie papieża, który chciał podczas I podróży Apostolskiej do Polski podróżować samochodem krajowym.

Papież zmarł 2 kwietnia 2005 r. w wieku 85 lat. Śmierć nastąpiła o godzinie 21:37.Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie, z pominięciem tradycyjnego pięcioletniego okresu oczekiwania. Został beatyfikowany (czyli ogłoszony błogosławionym) 1 maja 2011 r., po czym 27 kwietnia 2014 r. został kanonizowany (ogłoszony świętym).

Teskt: M.P.

Może Ci się również spodoba

Skip to content