Lekcja dla wszystkich: Netykieta, czyli o kulturze w sieci.

 

       Lekcja dla wszystkich:

                NETYKIETA, CZYLI O KULTURZE W SIECI.

                  

Dzięki rozwojowi technologii możemy porozumiewać się dziś na różne sposoby:

  • SMS-y to wiadomości, które wysyłasz przez telefon. Pierwsze telefony nie pozwalały na użycie polskich liter, takich jak: ź, ć, ł, ą, ę. Dziś nie ma już takich ograniczeń, więc pamiętaj o wszystkich kreskach, kropkach i ogonkach – w końcu los to nie to samo co łoś.
  • Dziś ludzie wysyłają do siebie nie tylko SMS-y składające się wyłącznie z tekstu, ale również MMS-y, zawierające zdjęcia bądź ruchome obrazki.
  • E-mail to list wysłany za pomocą poczty elektronicznej.
  • Komunikatory (np. Messenger czy Snapchat) umożliwiają porozumiewanie się dwóch użytkowników lub większej liczby osób. Oprócz wiadomości tekstowych można za ich pośrednictwem przesyłać także zdjęcia i obrazy oraz prowadzić rozmowy tak jak przez telefon, także w formie video.
  • Portale (serwisy) społecznościowe umożliwiają dzielenie się informacjami, zdjęciami i filmami w formie tak zwanych postów: jedna osoba publikuje je na portalu, a inni internauci mogą je oceniać bądź komentować. Aby móc takie posty zamieszczać i dodawać swoje komentarze, trzeba założyć konto – tak zwany profil. Największym portalem społecznościowym jest obecnie Facebook.

Uwaga! Konto na Facebooku oficjalnie założyć mogą osoby, które ukończyły 13 lat. Wszystkie profile młodszych użytkowników są nielegalne

  • Osoby o podobnych zainteresowaniach, pasjach lub doświadczeniach często zakładają w sieci grupy dyskusyjne (fora dyskusyjne), które służą wymianie informacji, opinii i poglądów. Grupa dyskusyjna może funkcjonować jako samodzielnie forum, część istniejącej strony lub też w ramach portalu społecznościowego.
  • Blogi to internetowe dzienniki, w których można opisywać wydarzenia ze swojego życia bądź dzielić się wiedzą na temat, który nas szczególnie interesuje. Wiele blogów poświęconych jest określonej tematyce, np. gotowaniu, podróżom, książkom lub modzie.

 

 

 

 

 

  • Netykieta, czyli etykieta sieciowa, to kodeks zachowań obowiązujących w komunikacji internetowej. Powinna być stosowana np. podczas korzystania z poczty elektronicznej, wypowiadania się na forach i w grupach dyskusyjnych, rozmawiania na czacie czy też przy tworzeniu własnego blogu lub strony WWW.
  • Część wytycznych netykiety jest prostym przeniesieniem zasad kultury osobistej do przestrzeni internetu. Np. kwestia odnoszenia się z szacunkiem do rozmówcy. Jest to wskazane zarówno w czasie dyskusji twarzą w twarz, jak i na czacie. To samo dotyczy sposobu pisania e-maili. Stosowanie polskich znaków, dbanie o prawidłową interpunkcję czy używanie odpowiednich form grzecznościowych to normy stosujące się tak do listów i innych tekstów pisanych odręcznie, jak do e-maili.
  • Komunikacja przez internet przebiega inaczej niż ta bezpośrednia. Dlatego też netykieta jest dostosowana do innych sposobów przekazywania treści. Niektóre aspołeczne zachowania są możliwe tylko w internecie, np. floodowanie (zaśmiecanie sieci poprzez wielokrotne wysyłanie tych samych wiadomości) oraz rozsyłanie spamu. Także wiele technik trollowania byłoby trudnych do zastosowania w bezpośredniej rozmowie.

 

                      OTO PODSTAWOWE  ZASADY NETYKIETY

 

  1. Pisz jasno, zwięźle i na temat.
  2. Zwracaj uwagę na poprawność pisowni.
  3. Wystrzegaj się błędów językowych
  4. Nie pisz WIELKIMI LITERAMI – w internecie oznacza to, że krzyczysz. Nie nadużywaj też wykrzykników.
  5. Unikaj agresywności i wulgarności języka. Nie obrażaj rozmówców i ich nie atakuj. Staraj się nie prowokować kłótni
  6. Używaj polskich liter – ich brak jest uważany za błąd ortograficzny.
  7. Nie zapominaj o poprawnym używaniu znaków interpunkcyjnych.
  8. Nie nadużywaj emotikonów, skrótów internetowych (np. cze, nara, pozdro) oraz akronimów (np. 3M się, BTW, LOL).
  9. Poprawnie stosuj spację – oddzielaj poszczególne wyrazy. Zawsze wstawiaj spację po znaku interpunkcyjnym, a nie przed nim.

 

 

Sprawdź się ! 

Czy potrafisz odszyfrować wszystkie podane niżej internetowe skróty?

 

 

  1. 4U
  2. THX
  3. GTG
  4. IMO
  5. CUL8R
  6. W8
  7. NP
  8. BTW
  9. BRB

 

Odpowiedzi:

 

  1. Dla Ciebie (For You)
  2. Dzięki (Thanks)
  3. Muszę iść (Got to go)
  4. Moim zdaniem (In My Opinion)
  5. Do zobaczenia (See You Later)
  6. Zaczekaj (Wait)
  7. Nie ma problemu (No problem)
  8. Przy okazji (By the Way)
  9. Zaraz wracam (Be Right Back)

 

Tekst: M.P.

 

 

 

 

Może Ci się również spodoba

Skip to content