Zdobywamy odznaki turystyki pieszej PTTK

Jak informuje na swojej stronie Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Odznaka Turystyki Pieszej (zwana w skrócie OTP) jest odznaką ustanowioną i nadawaną przez PTTK w celu zachęcania społeczeństwa do uprawiania turystyki pieszej nizinnej, poznawania kraju ojczystego, jego przeszłości, współczesnego dorobku, kultury, piękna krajobrazu i przyrody.
W raz z grupą wychowanków podjęliśmy wyzwanie i jako cel założyliśmy sobie zdobycie do końca roku szkolnego 2018/19 pierwszej z odznak. Warunkiem do otrzymania tzw. „popularnej” odznaki jest zdobycie 60 punktów co w praktyce przekłada się na pokonanie 60 km pieszo w dowolnym czasie.Uczestnicy mają także możliwość wykazania się kondycją fizyczną, poznania elementów survivalu (jako chociażby rozpalenie ognia krzesiwem), nauczenia się pracy z mapą czy orientacji w terenie. Projekt posiada walor edukacyjny w postaci odwiedzania miejsc wartościowych pod kątem przyrodniczym i historycznym.
Do tej pory odbyły się dwa wyjścia do Kampinoskiego Parku Narodowego o łącznej długości 29.6 km. Dnia 15.03.2018 przeszliśmy 11.9 km czarnym Podwarszawskim Szlakiem Pamięci. Natomiast 09.04.2018 udało nam się pokonać 17.7 km robiąc pętlę, której koniec i początek był w Dziekanowie Leśnym. Po drodze mijaliśmy miejsca związane z dramatycznymi wydarzeniami II wojny światowej, miejsca związane mocno z konspiracją i walką podziemną w okresie okupacji hitlerowskiej i Powstaniem Warszawskim 1944 r . Oglądaliśmy przyrodę, której nie można spotkać w miejscach zurbanizowanych jak bagna i torfowiska. Niejednokrotnie natknęliśmy się na padalca a niektórzy z nas przekonani są, że widzieli uciekająca żmiję zygzakowata.
Poniżej znajdą Państwo fotorelacje z rajdów z krótkimi opisami.

Tekst: W.P.

 


-REGULAMIN ODZNAK TURYSTYKI PIESZEJ PTTK
-https://www.kampinoski-pn.gov.pl/turystyka/szlaki-turystyczne?showall=1&limitstart=#podwarszawski-szlak-pami%C4%99ci-czarny

Może Ci się również spodoba

Skip to content